Dla wielu z nas orzeźwiający prysznic jest najlepszą pobudką. Niektórzy z nas wolą natomiast wieczorny relaks pod ciepłym strumieniem wody. Wszyscy jednak jesteśmy zgodni co do jednego – idealna kabina prysznicowa powinna być nieskazitelnie czysta. Niestety, czasem bardzo trudno o kryształowo lśniące ścianki prysznica.
Kabiny mają to do siebie, że znajduje się w nich wiele zakamarków oraz załamań. Wyjątkiem są modele bez brodzika – stosuje się w nich proste, szklane tafle. Jak utrzymać czystą kabinę prysznicową? Poniżej krótki poradnik.
Na rynku jest dostępnych wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia kabin prysznicowych. Mleczka i pasty są skuteczne, jednak trzeba uważać na te, które zawierają twarde mikrogranulki. Składnik ten skutecznie usuwa uporczywy nalot, jednak pozostawia na ścianach kabiny nieestetyczne rysy. Podobnie rzecz ma się z akcesoriami czyszczącymi. Nie należy używać szorstkich gąbek zmywakowych. Warto zainwestować w bawełniane ściereczki oraz gumowy ściągacz do wody. Niezawodnym sposobem na utrzymanie kabiny prysznicowej w czystości jest spłukiwanie jej wodą po każdym użyciu i nie dopuszczanie do osadzania się trwałego nalotu. Wówczas delikatne detergenty wkroczą do akcji jedynie okazjonalnie oraz na pewno poradzą sobie z zabrudzeniami.
Wiele osób rezygnuje z chemicznych środków czyszczących, a zamiast tego szuka naturalnych sposobów na czyste powierzchnie. Jednym z nich jest ocet. Idealny roztwór do czyszczenia kabiny to mieszanina w stosunku 1:1. Ocet w połączeniu z ciepłą wodą wspaniale usuwa kamień oraz nalot z mydła. Można nim wyczyścić również kafelki, fugi czy baterię prysznicową.
Ocet można zastąpić kwaskiem cytrynowym. Do 200 ml ciepłej wody trzeba dodać dwie łyżki kwasku. Po dokładnym wymieszaniu składników, roztwór można przelać do spryskiwacza i zastosować. Jeżeli jednak w kabinie posiadamy elementy marmurowe to należy na niego uważać. Kwasek mimo, iż świetnie czyści zabrudzenia to pozostawia na kamiennej powierzchni skazy oraz odbarwienia.
Kabina prysznicowa jest idealnym miejsce do rozwoju pleśni. Zarodki grzybów uwielbiają wilgotne i niewentylowane pomieszczenia. Warto zatem po każdym prysznicu przewietrzyć kabinę i łazienkę. Czasami jednak na fugach oraz w kącikach obudowy pojawiają się nieestetyczne czarne kropki. Co wtedy zrobić? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest sięgniecie po sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Na początku nakładamy na zapleśniałą powierzchnię sodę oraz pozostawiamy ją tam na 10 minut. Następnie szorujemy i przecieramy wymyte fragmenty wodą utlenioną. Ważne jest, aby nie spłukiwać wody utlenionej, tylko zostawić ją na fugach do wyschnięcia. Prowadzi to do skutecznego pozbycia się zarodków grzybów.
Wiele osób rezygnuje z preparatów czyszczących i decyduje się na powłokę hydrofobową. Wielu producentów oferuje kabiny hydrofobowe. Jeśli jednak nie mamy ochoty na łazienkowy remont, warto zainwestować w specjalny preparat, którym zabezpieczy ścianki kabiny. Czym jest powłoka hydrofobowa? Tworzą ją różne substancje np. skrobia. Głównym zadaniem powłoki jest “odpychanie” brudu i wody. Powłoka tworzy warstwę, która “wygładza” powierzchnię szkła. To natomiast powoduje, iż woda zamiast formować się w krople, zaczyna tworzyć strumienie, które w czasie spływania nie zostawiają jakichkolwiek zacieków.
Zadbajmy zatem o łazienkową przestrzeń, a wówczas codzienny prysznic będzie jeszcze większą przyjemnością.