Życie w czystości i porządku jest zdecydowanie bardziej przyjemne i komfortowe, aniżeli w brudnym i zaniedbanym mieszkaniu. Schludność i estetyka wnętrza wiele świadczy o właścicielu. Między innymi pokazuje jego sumienność, dokładność i to jak traktuje swoje obowiązki. W celu funkcjonowania w uporządkowanym mieszkaniu należy dbać o nie rutynowo i ciągle. Często, podczas porządków, najwięcej uwagi poświęcamy pomieszczeniom, które są najczęściej używane bądź pełnią funkcję reprezentatywną. Z tego powodu o czystość wyjątkowo dbamy w kuchni, salonie czy jadalni, ponieważ tam spędzamy najwięcej czasu oraz przyjmujemy gości. Przy okazji nie wolno zapomnieć o istocie łazienki w tego typu pracach. Porządek w tym pomieszczeniu jest niezbędny ze względu na higienę osobistą oraz komfort podczas kąpieli, relaksu czy załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jednak doprowadzenie łazienki do odpowiedniego stanu może być trudne i wymagające. Z tego powodu powinniśmy zadbać o odpowiednie pielęgnowanie tego pomieszczenia.
Porządkowanie łazienki może przysporzyć wielu problemów i kłopotów. Liczne szafki, urządzenia, ciężko dostępne zakamarki, nieregularne kształty nie ułatwiają prac porządkowych. Dokładne wyczyszczenie takich elementów jak wanna, lustra, umywalka czy płytki jest niezwykle istotne, ponieważ na tych rzeczach szczególnie widoczne są wszelkiego rodzaju zabrudzenia, plamy czy zacieki. To właśnie walka z zaciekami jest utrapieniem każdego, kto zajmuje się porządkami w łazience. Często nawet porządne szorowanie i długotrwała praca, nad doprowadzeniem wyżej wymienionych do odpowiedniego wyglądu, nie są wystarczające. Warto zainteresować się kilkoma sztuczkami i prostymi sposobami, które z pewnością pomogą w walce z zaciekami oraz ułatwią polerowanie łazienki. Oszczędność czasu, energii i nerwów będą wystarczającym wynagrodzeniem.
Podstawowymi substancjami, jakimi powinniśmy się zainteresować, są ekologiczne i w pełni bezpieczne środki, które każdy znajdzie w swoim domu. Mowa o sodzie oczyszczonej, occie oraz kwasku cytrynowym bądź soku z cytryny. Soda z octem są skuteczne przy oczyszczaniu wszelkiego rodzaju kafelek, wanien, umywalek czy luster. Efektywnie działają zarówno w duecie jak i osobno. Ocet jest odpowiedzialny za usuwanie kamienia i resztek mydła, powodując że zacieki znikają. Poza tym nadaje połysk i niweluje tłuszcz.
Soda oczyszczona zaś jest lepszym środkiem myjącym. Dzięki właściwościom zmiękczającym i czyszczącym efektywnie niweczy kamień oraz usuwa wszelkiego rodzaju zacieki i zabrudzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie pasty z sody oczyszczonej i wody w stosunku 3:1, a następnie szorować nią zanieczyszczone powierzchnie. Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy jest świetnym partnerem dla wyżej wymienionych środków, ponieważ również jest odpowiedzialny za usuwanie kamienia, a poza tym odświeża i jest czynnikiem decydującym o przyjemnym zapachu.
Polerowanie ceramicznych płytek może przysporzyć kolejnych kłopotów, ponieważ widoczne na nich są wszystkie, nawet najmniejsze, zabrudzenia, zacieki i plamy. Rozwiązania są dwa, oba bardzo skuteczne i efektywne. Można wybrać się do sklepu z akcesoriami gospodarstwa domowego i zakupić specjalną emulsję przeznaczoną do mycia i pielęgnacji tego typu płytek. Są odpowiedzialne za nabłyszczenie powierzchni i sprawiają, że odporność na wilgoć wzrasta. Można również skorzystać z wosku do karoserii samochodowych. Wystarczy przetrzeć nim płytki dwa razy w ciągu roku, co odpowiednio zabezpieczy je przed zabrudzeniami.
Baterie również są narażone na występowanie zacieków i zabrudzeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie przecieranie ich co kilka dni używając miękkiej ściereczki do suchości, ponieważ pomoże to uniknąć pozostawionych zacieków. W przypadku wystąpienia kamienia warto spróbować domowej metody wykorzystującej ocet spirytusowy lub kwasek cytrynowy nasączony w kawałku waty. Owijamy nim baterie w miejscu występowania kamienia i zostawiamy na kilka godzin. Po kilku powtórzeniach tego zabiegu kamień powinien zostać skutecznie zniwelowany.
W przypadku walki z zanieczyszczeniami, kamieniem oraz zaciekami warto na początku pomyśleć o tym przed urządzaniem łazienki i działać profilaktycznie. W tym przypadku należy rozważyć zakupienie wanny bądź prysznica, lustra czy innych elementów wystroju, które są pokryte hydrofobową powierzchnią. Sprawia ona, że cząsteczki wody, brudu i innych zanieczyszczeń nie przywierają do powierzchni i w łatwy sposób można je usunąć. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu w przyszłości, dzięki czemu prace porządkowe w łazience będą zdecydowanie łatwiejsze i bardziej efektywne.
Podsumowując, czyszczenie łazienki z zacieków i innych zabrudzeń jest procesem wymagającym uwagi i dbałości, jednak wykorzystując odpowiednie środki i sposoby można zdecydowanie ułatwić sobie pracę. Naturalne i ekologiczne substancje jak sok z cytryny bądź ocet spirytusowy z sodą oczyszczoną są wystarczające do odpowiedniego polerowania powierzchni.