Wilgoć w łazience – przyczyny i sposoby usunięcia

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Problem z wilgocią w mieszkaniu najczęściej koncentruje się w łazience. To pomieszczenie szczególnie narażone na rozwój grzybów i pleśni. Pojedyncza kąpiel w wannie generuje nawet 1500 g pary wodnej, prysznic jeszcze więcej! Kiedy pojawia się nieprzyjemny zapach i oznaki zagrzybienia na ścianach, trzeba zacząć działać. Podpowiadamy, jak uporać się z wilgocią w łazience.

Źródło problemu 

Warto poznać przyczyny nadmiernej wilgoci w łazience. Rozpoznając źródło problemu, łatwiej będzie z nim walczyć. Można wymienić co najmniej kilka różnych symptomów wzrastającego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. W łazience świadczyć o tym mogą trudno schnące ręczniki. Obecność pary na lustrze po kąpieli jest także jednym z pierwszych sygnałów o intensywnej wilgotności. Trzeba mieć świadomość, że para wodna w takim przypadku znajduje się nie tylko na lustrze, ale także osiada na posadzkach, ścianach oraz suficie. Gromadzi się w ręcznikach, które przestają pachnieć.

Z czasem w pomieszczeniu zaczyna panować zaduch. Alarmujący powinien być zapach stęchlizny unoszący się w momencie otworzenia drzwi do łazienki. Na fudze i kafelkach pojawiają się czarne plamki. Brak odpowiedniej reakcji przyczynia się do uwidocznienia problemu. Daje się on we znaki domownikom. Na skutek rozwoju pleśni i grzybów pojawiają się alergie oraz częste schorzenia układu oddechowego. Wyższa temperatura, duża wilgotność powietrza, ograniczona cyrkulacja powietrza sprawiają, że na powierzchni ścian i sufitu pojawiają się szpecące wykwity. Wilgoć jest pierwszym krokiem do rozwoju grzybni. 

Sprawny system wentylacyjny

Identyfikacja przyczyn nadmiernej wilgoci umożliwi podjęcie odpowiedniego działania. Często winowajcom nadmiernej wilgoci w łazience jest niewłaściwie wykonana czy niesprawna wentylacja. W efekcie para wodna nie wydostaje się z pomieszczenia, za to skrapla się i wnika w ściany oraz sufit. Nadmiar wilgoci w łazience musi znaleźć ujście. Wilgotne powietrze powinno uciekać przez system wentylacyjny. Jego niesprawność najczęściej wynika z:

– niedostatecznej średnicy otworów wentylacyjnych, co skutkuje za niską przepustowością kratek,

– zatkanej kratki na skutek zanieczyszczeń lub świadomego działania (celem ograniczenia strat ciepła),

– braku nawiewników przy jednocześnie wysokiej szczelności skrzydła okiennego (w łazienkach, w których zamontowano okno).

Instalacja dobrego wentylatora jest podstawowym krokiem, zwłaszcza jeśli do tej pory łazienka była wyposażona jedynie w zwykłą kratkę wywiewną. Taka prosta wentylacja grawitacyjna sprawdza się w zasadzie jedynie w niewielkich łazienkach i to nie zawsze. Wentylator zapewni bardziej efektywną wymianę powietrza. Powinien znaleźć się w większej łazience. Może być montowany w kanale wywiewnym lub w kratce. Część modeli pracuje w trybie ciągłym, inne można włączać w razie potrzeby. Warto zwrócić uwagę na modele mechaniczne sterowane czujnikiem wilgoci.

Jak ocenić sprawność systemu wentylacyjnego? Wystarczy przystawić zapaloną świeczkę w pobliżu kratki wentylacyjnej. Jeśli płomień nie odchyla się w jej kierunku, efektywność wentylacji jest niedostateczna. 

Usuwanie wilgoci na bieżąco

Żeby wspomagać działanie systemu wentylacyjnego, należy regularnie czyścić kratkę wentylacyjną. Warto także wietrzyć łazienkę, zwłaszcza po kąpieli. Szeroko otwarte drzwi do łazienki zapewnią naturalną cyrkulację powietrza. Ponadto najlepiej sprawdzić, czy owe drzwi posiadają odpowiednie wycięcia. Jeśli ich nie ma, można wyciąć okrągłe otwory i wykończyć je tulejami z tworzywa. Alternatywą jest przycięcie drzwi u dołu. Pomocne będą osuszacze powietrza. Niektóre z nich posiadają dodatkowo lampę UV, która ma za zadanie eliminować wszelkie bakterie i zarazki, a także filtry węglowe absorbujące nieprzyjemny zapach.

Jako że duża ilość prania rozwieszona w łazience może być przyczyną intensywnego nawilżenia powietrza, warto znaleźć inne, bardziej przewiewne pomieszczenie do suszenia ubrań. W chłodniejszych okresach należy odpowiednio ogrzewać łazienkę. Powstałe na fugach, brodziku czy w rogach wanny ogniska pleśni można potraktować odpowiednimi środkami chemicznymi. Takie działanie będzie miało jednak tylko doraźny charakter. W zwalczaniu wilgoci trzeba działać kompleksowo. W przeciwnym razie problem będzie nawracał. 

Jeśli doszło do wykwitów na powierzchniach, takich jak fuga i glazura, spoiny należy usunąć i zaaplikować na nowo. Do tego celu warto wybierać masy, które charakteryzują się niską nasiąkliwością i przeciwdziałają warunkom do rozwoju pleśni czy grzybów. Przed ich nałożeniem zasadne jest użycie preparatu grzybobójczego. W przypadku zawilgoconej ściany trzeba będzie zeskrobać warstwę gładzi lub skuć tynk. Przed ponownym malowaniem należy użyć specjalistycznego preparatu o grzybobójczym działaniu. Do malowania sprawdzą się farby do łazienek, które zapobiegają negatywnym skutkom wilgoci. Nie da się w 100% wyeliminować wilgoci z łazienki, gdyż jest ona naturalnym następstwem użytkowania pomieszczenia kąpielowego. Trzeba jednak zadbać o to, aby była na bieżąco usuwana.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo dbać o parkiet – porady ekspertów z branży podłogowej
Jak prawidłowo dbać o parkiet – porady ekspertów z branży podłogowej
Poznaj porady ekspertów, jak dbać o parkiet, zapewniając mu długowieczność i nieskazitelny wygląd. Odkryj sekrety branży podłogowej i ciesz się pięknem swojego wnętrza.
Tworzenie idealnego miejsca do grillowania bez zasłaniania widoku na ogród
Tworzenie idealnego miejsca do grillowania bez zasłaniania widoku na ogród
Odkryj, jak stworzyć idealne miejsce do grillowania, które nie zasłania widoku na ogród. Przygotuj się na spotkania na świeżym powietrzu, zachowując komfort i estetykę.
Plisy do okien dachowych – nowoczesne rozwiązanie dla Twojego domu
Plisy do okien dachowych – nowoczesne rozwiązanie dla Twojego domu
Plisy do okien dachowych to bardzo popularny wybór wśród właścicieli domów, którzy szukają nowoczesnego sposobu na kontrolę światła i temperatury w pomieszczeniach na poddaszu.