Z założenia łazienka służy do utrzymania codziennej higieny, jednak to nie jedyna jej funkcja. Jest wnętrzem reprezentacyjnym, z którego korzystają domownicy i goście, a także relaksacyjnym, kiedy po ciężkim dniu pracy odpoczywamy w gorącej pachnącej kąpieli. Takie pomieszczenie wymaga komfortowego klimatu, ciepła i przytulności. Za odpowiednią temperaturę w łazience odpowiada system grzewczy. Wśród nowinek technicznych warto zwrócić uwagę na nowoczesne sposoby ogrzewania łazienek dostosowane do eleganckich i nowoczesnych wnętrz.
Ta metoda grzewcza jest niewidoczna dla oka, ponieważ ciepło rozchodzi się bezpośrednio od podłogi. Dzieje się tak za sprawą kabli lub mat grzejnych umieszczonych tuż pod pokryciem podłogowym, którym najczęściej w łazienkach jest zimna glazura. Ogrzewanie podłogowe może zostać zastosowane pod całą powierzchnią podłogi w łazience, lub tylko w tych miejscach, które wybierzemy.Możemy wybrać podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania, bądź też zastosować zasilanie elektryczne. Ten system może z powodzeniem być jedyną opcją ogrzania łazienki.
Lampy na podczerwień to hit nowoczesnej technologii grzewczej. Wyglądem mogą przypominać lampy halogenowe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie bezobsługowe, komfortowe i ekonomiczne ogrzewanie swojej łazienki. Urządzenie jest bardzo łatwe w montażu, a od razu po jego włączeniu ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu. Ogrzewanie na podczerwień działa na takie samej zasadzie jak niezwykle popularne promienniki ogrodowe. Lampa ogrzewa najpierw ludzi, ściany i przedmioty znajdujące się w jej zasięgu, a następnie od tych przedmiotów ogrzewa się powietrze. Ciepło odczuwalne jest natychmiast po włączeniu urządzenia. Lampy na podczerwień zasilane są prądem, co pozwala na dowolność miejsca ich zamontowania.
Nietypowe, często fantazyjne lub wręcz rustykalne kształty grzejników dekoracyjnych sprawiają, że ten sposób ogrzania łazienki staje się również jej ozdobą. Grzejniki mogą być zasilane prądem, lub mogą zostać podłączone do centralnego ogrzewania. Często taki właśnie grzejnik gra główną rolę w łazience, zachwycając formą i kolorem. Dekoracyjne grzejniki najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Często występują w połączeniu ze szkłem w dowolnym kolorze. Charakteryzują się nowoczesnym designem pozwalającym na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Często szklana tafla podświetlana jest za pomocą diod LED, co sprawia, że grzejnik wyglądem bardziej przypomina ekskluzywny obraz w technologii 3D, niż element grzewczy. Grzejniki dekoracyjne wprowadzają element luksusu i niekwestionowanego stylu do łazienki.
Niezwykle popularna drabinka łazienkowa zasilana prądem to idealny sposób na ciepło o każdej porze roku. Brak uzależnienia od centralnego ogrzewania powoduje, że drabinka może cieszyć ciepłem zarówno latem, jak i zimą. To niezastąpiony sposób nie tylko na ogrzanie wnętrza, ale również na suche i pachnące ręczniki w każdym momencie lub na szybkie wysuszenie prania w sezonie, kiedy tradycyjne grzejniki nie pracują. Proste, dekorowane na biało drabinki łazienkowe dawno odeszły do lamusa. Obecnie grzejniki rurowe można spotkać w wielu stylowych wzorach, kolorach i formach. Przepiękne chromowane kompozycje z łączonych rurek mogą przybrać niezwykle wyszukaną postać i jednocześnie stać się niekwestionowaną ozdobą łazienki.
Teoretycznie to nic innego jak bardzo niegdyś bardzo popularna farelka. Nowoczesne technologie pozwoliły na udoskonalenie tego przydatnego urządzenia w taki sposób, aby bezpiecznie można było z niego korzystać w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli na przykład w łazience. Zasada działania termowentylatora jest niezwykle prosta i polega na wyposażeniu grzejnika w grzałkę, która nagrzewa się, a wbudowany wentylator rozdmuchuje nagrzane przez grzałkę powietrze w pomieszczeniu. Spośród wielu modeli możemy zdecydować się na termowentylator:
– bezprzewodowy zasilany wpięciem bezpośrednio w gniazdko elektryczne,
– płaski ścienny,
– pionowy kolumnowy.
Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. W sprzedaży możemy spotkać się z termowentylatorami o mocy od 700 do 2000 W. Im większa moc, tym sprzęt będzie wydajniejszy. Przydatnymi funkcjami w wersji łazienkowej są: ochrona przeciwbryzgowa, zabezpieczenie przed przegrzaniem i płynnie regulowany termostat.
Płonący ogień w kominku to domena nie tylko klimatycznego salonu. Również w łazience możemy cieszyć się jego ciepłem i magią. Ekologiczny kominek napędzany płynnym biopaliwem to wbrew pozorom bezpieczna alternatywa dodatkowego ogrzania łazienki, ponieważ emituje tylko parę wodną i znikome ilości dwutlenku węgla. Z uwagi na fakt, że urządzenie nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych, idealnie nadaje se również na niewielkich klimatycznych nowoczesnych łazienek w bloku. Połączenie stali i szkła z trzaskającym ogniem sprawia wrażenie luksusu, a ilość wydzielanego ciepła jest naprawdę spora.