Kominek w domu – jakie mamy opcje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Często mawia się, iż kominek jest sercem domu – pozwala nam namacalnie poczuć ciepło domowego ogniska. Dlatego też jego wybór, zwykle jako centralnego punktu salonu lub dużej kuchni, nie powinien być przypadkowy. Warto rozważyć kilka opcji oraz zastanowić się w pierwszej kolejności, jakie mamy warunki techniczne do instalacji kominka i jakie funkcje, oprócz ozdobnej powinien pełnić.

Warunki techniczne dla kominków

Decyzję o instalacji kominka można podjąć zarówno na etapie projektowania czy budowy domu, jak również w czasie jego remontu, wcale nie koniecznie generalnego. Dla większości kominków wymagane jest podłączenie do komina, które może być zasadniczą kwestią przy planowaniu jego umieszczenia. Równie istotna będzie odpowiednia przestrzeń, spełniająca warunki bezpieczeństwa w okolicy kominka. Jeżeli ma on stanowić również główny elementy systemu ogrzewania w domu – czy to wodnego, czy powietrznego, konieczne jest również przewidzenie miejsca na niezbędne instalacje. Jeżeli kominek będzie gazowy, należy pamiętać o doprowadzeniu również tej instalacji.

Rodzaje kominków


Oprócz określenia funkcjonalności kominka, bardzo istotną kwestią jest również jego estetyka, która może być silnie zależna od funkcjonalności. Dostępne są najbardziej tradycyjne kominki otwarte, wkłady kominkowe wraz z obudową, jak również same wkłady do własnej zabudowy. Palenisko może być widoczne jedynie od przodu, jak również przestrzennie czy też z dwóch stron, w formie „okna”.

Ciekawą i coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych kominków stają się ekologiczne, płaskie kominki na biopaliwo które pełnią funkcję wyłącznie estetyczną. Inną formą, zaliczaną przez wiele osób również do kategorii kominków są nowoczesne, designerskie kozy opalane drewnem. Praktycznie do każdego wnętrza można dopasować estetykę kominka, czy podkreślając jego charakter, czy stanowiąc nowy wyróżnik, albo też nieco ukrywając go w zabudowie by zaskoczyć gości.

Jeżeli decydujemy, że kominek ma stanowić główne źródło ciepła w domu, należy zadbać o należyty projekt i wykonanie instalacji rozprowadzającej ciepło po pomieszczeniach. W wersji wodnej, kominek wyposażony jest w płaszcz wodny. Ciepło powstające w kominku z jednej strony ogrzewa pomieszczenie, z drugiej wodę w zbiorniku, która rozprowadzana jest do grzejników. Często system taki jest połączony z kotłem na paliwo stałe, by móc w razie potrzeby mieć alternatywę ogrzewania, zwłaszcza dla dużych domów.
Rozprowadzenie ciepła w przypadku ogrzewania powietrznego wiąże się z poprowadzeniem kanałów powietrznych. Gorące powietrze może rozprzestrzeniać się w sposób grawitacyjny, jak również z użyciem nadmuchu.

Warto zauważyć, że taki sposób wiąże się z koniecznością zagospodarowania większej ilości przestrzeni na instalację w porównaniu z płaszczem wodnym, jak również na zapewnienie jej izolacji w przypadku poprowadzenia na przykład na strychu. W przypadku transportu powietrza na większe odległości dochodzi jeszcze konieczność instalacji dmuchawy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo pozbyć się starych urządzeń AGD – poradnik utylizacji elektroodpadów
Jak prawidłowo pozbyć się starych urządzeń AGD – poradnik utylizacji elektroodpadów
Dowiedz się, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie pozbyć się swoich starych urządzeń AGD. Dowiedz się o najnowszych praktykach i zasadach utylizacji elektroodpadów.
Jak dokonać wyboru idealnego sprzętu do porządkowania ogrodu na jesień?
Jak dokonać wyboru idealnego sprzętu do porządkowania ogrodu na jesień?
Poznaj skuteczne metody na porządkowanie ogrodu jesienią. Wybieraj dobrze narzędzia i oszczędzaj czas. Przygotuj się na następny sezon ogrodniczy z naszymi radami!
Jak wybrać idealne płoceki wiklinowe do swojego ogrodu?
Jak wybrać idealne płoceki wiklinowe do swojego ogrodu?
Odkryj porady i triki, jak wybrać najodpowiedniejsze płoceki wiklinowe do twojego ogrodu. Dowiedz się, jakie kryteria należy brać pod uwagę przy wyborze, aby harmonizowały z ogólnym designem i były funkcjonalne.