Meble do łazienki rządzą się swoimi prawami: poza walorami estetycznymi, muszą również charakteryzować się dużą dozą praktyczności. To elementy wyposażenia wnętrza przeznaczone do zadań specjalnych: powinny bez problemu znosić trudne warunki panujące w łazience i być ładne, ale jednocześnie łatwe do czyszczenia.
Pierwszym elementem, na który zwraca uwagę kupujący, jest ich wygląd. Najczęściej spotykane są szafki łazienkowe jednobarwne lub z rysunkiem drewna. W momencie zakupu warto przyjrzeć im się bliżej. Jeśli podobają nam się meble jednobarwne, można sprawdzić, czy są wykonane z płyty laminowanej, czy też lakierowane.
Dużą bardziej praktyczne będą te zabezpieczone lakierem – wykazują one większą odporność na działanie wilgoci i wody. Szafki wykonane z płyty laminowanej wydają się być nie najlepszym rozwiązaniem do łazienki i – jeśli jest taka możliwość – należy ich unikać.
Odrębnym segmentem są sprzęty drewniane, które mogą z powodzeniem być użytkowane w łazience, pod warunkiem, że będą zabezpieczone solidną porcją lakieru. Uważa się, że w łazienkach najbardziej praktyczne są meble z rysunkiem drewna (na których nie widać od razu zabrudzeń) lub jednobarwne w wysokim połysku, które są bardzo łatwe do czyszczenia.
Istotną kwestią jest również konstrukcja mebli i – co za tym idzie – sposób ich montażu. Dużo bardziej praktyczne okazują się być szafki wiszące, które umożliwiają bezproblemowe utrzymanie czystości pod nimi. Możliwe jest wtedy nie tylko dokładne sprzątanie ręczne, ale również mechaniczne, przy pomocy różnego rodzaju robotów odkurzających lub myjących. Warunkiem jest tylko powieszenie ich na odpowiedniej wysokości nad podłogą: 15cm to bezpieczne minimum.
Mimo mody na minimalizm i maksymalne upraszczanie brył, warto zdecydować się na meble z uchwytami. Duże uchwyty mogą z powodzeniem służyć jako miejsce do przewieszenia podręcznego ręcznika, a ponadto zapobiegają zabrudzeniu szafek przez mokre dłonie. Popularne obecnie systemy bezuchwytowe wymagają od użytkownika dotknięcia frontu, co każdorazowo pozostawia na nim ślad. Obecność uchwytów eliminuje ten problem.
Bardzo praktyczne są również rozwiązania typu „2 w 1”: doskonałym przykładem może być płytka szafka nad umywalkę z lustrzanymi frontami. Zastosowanie takiego pomysłowego triku daje dodatkową przestrzeń do przechowywania, a jednocześnie nie wymusza rezygnacji z lustra – jakże ważnego elementu każdej łazienki. Jest to sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, czego kolejnym wzorem może być płytka zabudowa umieszczona nad toaletą. Ta lokalizacja świetnie sprawdzi się do przechowywania np. papieru toaletowego lub środków czystości.
Wybierając meble do łazienki, powinniśmy wnikliwie przeanalizować nasze potrzeby, upodobania i przyzwyczajenia. Pozwoli nam to na optymalne wykorzystanie przestrzeni. I tak np. stosując kosmetyki lub detergenty, których opakowanie jest wysokie, należy wziąć pod uwagę, czy zmieszczą się w szafce. Rozwiązaniem może być regulowana wysokość półek, co pozwoli zmieniać ich układ w zależności od zawartości. Jeśli to tylko możliwe, warto wybierać szafki z szufladami – które ułatwiają dostęp do ich zawartości i pozwalają na szybką ocenę, które produkty należałoby uzupełnić.
Dla użytkowników elektrycznych szczoteczek do zębów czy golarek, najbardziej praktyczne okazują się meble, które umożliwiają montaż gniazdka elektrycznego w ich wnętrzu. To zapobiega zabrudzeniom sprzętów, jak również zwalnia miejsce na blacie szafki łazienkowej.
O meblach łazienkowych możemy mówić, że są praktyczne, gdy spełniają kilka kryteriów: są wykonane z materiału odpornego na wilgoć i wodę, oferują dużo miejsca do przechowywania, wykorzystują każdą przestrzeń, są łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie swoją konstrukcją nie utrudniają sprzątania, mają duże, wygodne uchwyty i dodatkowe udogodnienia w postaci np. gniazdek elektrycznych wewnątrz szafek. Jeśli do tego odpowiadają nam wizualnie – to są to meble idealne do łazienki.