Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki samojezdnej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kosiarka samojezdna to duże ułatwienie dla osób, które lubią dbać o ogród. Jest to świetne rozwiązanie dla właścicieli dużych działek. Jakie ma wady i zalety? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 

Czy kosiarka samojezdna to dobry wybór? Zalety i wady

Największą zaletą zakupu kosiarki samojezdnej jest to, że bardzo ułatwia i przyspiesza prace w ogrodzie. Koszenie trawy taką kosiarką zajmie tylko chwilę, mało tego – dostarcza nieco frajdy tym użytkownikom kosiarek, którzy lubią sobie pojeździć np. na miniaturowym traktorku.

Niestety, ale takie urządzenia nie sprawdzą się wszędzie. Podstawową barierą jest cena. Takiej kosiarki raczej nie opłaca się kupować tam, gdzie powierzchnia koszonego trawnika liczy mniej, niż 1000 m2. Na mniejszych obszarach do koszenia zdecydowanie bardziej opłacalnym wyborem będzie tradycyjna kosiarka spalinowa lub elektryczna.

Na czym polega działanie kosiarki samojezdnej?

Na kosiarkę samojezdną możemy wsiąść, ustawić interesującą nas wysokość koszenia i zabrać się za skracanie trawnika. Dwa podstawowe rodzaje takich urządzeń to ridery i traktorki samojezdne.

Ridery

W głównej mierze różni je od siebie to, że ridery mają zamontowane noże przed maszyną. Pozwala to m.in. na znacznie większą precyzję w koszeniu. Ridery są też bardziej zwrotne, co jest możliwe dzięki przegubowemu układowi kierowniczemu.

Traktorki samojezdne

W przypadku tych maszyn koszenie odbywa się dzięki nożom zamontowanym pod urządzeniem. Dodatkową frajdę daje to, że sposób prowadzenia jest tu analogiczny do tego, który wprowadzono w samochodach. Niestety, ale negatywnie odbija się to na mobilności i zwrotności pojazdu. Bywa to problematyczne, jeśli chcemy precyzyjnie skosić trawnik.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kosiarki samojezdnej?

Takie urządzenie powinno przede wszystkim posiadać:

  • odpowiednią moc silnika – jesteśmy tutaj zmuszeni do podjęcia decyzji i postawienia albo na większą wydajność sprzętu, albo na niższe zużycie paliwa. Często będzie to oczywiście kompromis, który pozwoli nam właściwie dostosować urządzenie do areału trawnika, który mamy skosić;
  • potrzebną nam szerokość koszenia – w tym przypadku decyduje to, jak wielki trawnik musimy skosić. W przypadku największych powierzchni powinniśmy myśleć o szerokości koszenia powyżej 100 cm. Dzięki temu koszenie trawnika przestanie być żmudną i długotrwałą czynnością;
  • wygodne siedzisko – przekłada się bezpośrednio na wygodę i komfort pracy. Pamiętajmy, że jeżdżenie traktorkiem i koszenie trawy powinno być frajdą, nie zaś przyczyniać się do bólu kręgosłupa;
  • pojemny kosz do trawy – dzięki niemu skoszoną trawę będziemy mogli zebrać bez konieczności grabienia.

Kosiarka samojezdna może mieć dodatkowe funkcje:

  • mulczowania – dzięki tej funkcji możemy doprowadzić do maksymalnego rozdrobnienia skoszonej trawy;
  • aerowania gleby – aerator dodatkowo napowietrza glebę.

Dla kogo kosiarka samojezdna jest dobrym rozwiązaniem?

Z pewnością nie jest to sprzęt dla tych, którzy koszą wyłącznie niewielki trawnik przed domem. Niekoniecznie skorzystają z niej również właściciele nierównych działek – w tym przypadku lepiej sprawdzi się kosa spalinowa. Kosiarka samojezdna jest zaś idealna dla osób, które muszą kosić obszar powyżej 1000 m2. Chodzi również o to, żeby można było swobodnie manewrować sprzętem na działce. Taki wybór sprawia, że pracę rozkładaną dawniej na kilka etapów, wykonamy w jeden dzień. Chociaż koszt kosiarki samojezdnej jest dość duży, to z pewnością warto w nią zainwestować.

Przeczytaj też: https://intely.pl/lifestyle/najpopularniejsze-samochody-elektryczne-w-polsce-ranking-2021/

Zdjęcie główne: distelAPPArath/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety i zastosowanie ocieplenia budynków pianką poliuretanową na przykładzie regionu wielkopolskiego
Zalety i zastosowanie ocieplenia budynków pianką poliuretanową na przykładzie regionu wielkopolskiego
Poznaj, jak ocieplenie pianką poliuretanową zwiększa efektywność energetyczną budynków w Wielkopolsce. Dowiedz się więcej o zaletach tej technologii oraz jej praktycznych zastosowaniach.
Pościel a komfortowy sen – jak wybrać poszewki i się wyspać?
Pościel a komfortowy sen – jak wybrać poszewki i się wyspać?
Odkryj jak wybrać najlepszą pościel dla komfortowego snu. Zrozumieją zarówno rodzice, jak i dorosłych, jakie są kluczowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru.
Jak wykorzystać konstrukcje garażowe do tworzenia przestrzeni rekreacyjnych?
Jak wykorzystać konstrukcje garażowe do tworzenia przestrzeni rekreacyjnych?
Odkryj nieskończone możliwości, jakie dają konstrukcje garażowe przekształcone w przestrzenie rekreacyjne. Zainspiruj się i stwórz własne miejsce do relaksu czy zabawy.