Gdzie i jaki grzejnik zamontować w kuchni?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy stoi przed nami wyzwanie urządzenia kuchni, która stanowi osobne pomieszczenie, czy ma być połączona z jadalnią lub salonem, wybór optymalnego i pasującego do aranżacji grzejnika stanowi poważną decyzję. Dobrą wiadomością jest fakt, że dostępne obecnie na rynku opcje nie muszą już kojarzyć się z nieestetycznymi grzejnikami, które szpecą przestrzeń. Współczesne modele dają szerokie pole do manewru i mogą pełnić nie tylko praktyczną rolę w zakresie ogrzewania, ale także stanowić istotny i ozdobny element aranżacji. Na jaki model zdecydować się urządzając kuchnię i w jakim miejscu go zamontować?

Montaż grzejników – zasady ogólne

Aby grzejnik mógł spełniać swoją funkcję w optymalny sposób, przy jego montażu należy pamiętać o kilku zasadach. Ogólnie przyjmuje się zasadę, aby tego typu urządzenia montować w miejscach, gdzie dochodzi do największej ucieczki ciepła. W związku z tym grzejniki montowane są najczęściej pod oknem lub też w bliskim sąsiedztwie drzwi, które prowadzą do pomieszczenia. Montując grzejnik pod oknem, musimy mieć na względzie konieczność zapewnienia urządzeniu przestrzeni do pracy. Najlepiej jest więc montować je w odległości co najmniej 10 cm od parapetu oraz podłogi. Gdy grzejnik zajmuje miejsce tuż pod blatem roboczym, bądź wnęką okienną, na estetykę takiego rozwiązania bardzo wpływa jego długość. W takim wypadku należy dobierać grzejniki o 20-30 cm krótsze od blatu lub wnęki.

Rozwiązania do małej kuchni

Mając do dyspozycji stosunkowo niewielką przestrzeń, montowany pod oknem grzejnik może nie zdać egzaminu. Miejsce to często zarezerwowane jest pod zabudowę, tak aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło. Znajdziemy tam więc blat roboczy lub zlewozmywak. Dobrym rozwiązaniem dla małej kuchni może być montaż ogrzewania kanałowego, które umieszczane jest w specjalnej rynnie usytuowanej w powierzchni podłogi. Pomimo że nosi wiele cech wspólnych z ogrzewaniem podłogowym, zapewnia szerszą możliwość swobodnego wykończenia podłogi i zajmuje mniej miejsca. W miejscach, gdzie liczy się każdy centymetr, z powodzeniem można stosować również dekoracyjne grzejniki łazienkowe. Szeroka dostępność modeli o różnych kształtach i rozmiarach pozwoli dopasować model idealnie komponujący się z resztą wystroju. Ich specyficzna, drabinkowa budowa sprawia, że mogą one spełniać funkcję wieszaka lub suszarki do kuchennych ścierek i ręczników. Jeszcze inną opcją może być skorzystanie z grzejnika pionowego, które charakteryzują się bardzo wąską budową. Dzięki temu możemy je zamontować, wykorzystując minimum przestrzeni. Dodatkowym atutem jest możliwość wyposażenia ich w specjalne relingi, które posłużą jako wieszaki np. na przybory kuchenne.

Grzejniki w kuchni otwartej

Jeżeli w kuchni mamy więcej miejsca do zagospodarowania, możliwości związane z systemem grzewczym stają się szersze. Coraz popularniejszym rozwiązaniem w kuchniach otwartych staje się wykorzystanie grzejników montowanych na nóżkach. Pełnią one wówczas nie tylko funkcje grzewcze, ale także stanowią ozdobny element dzielący przestrzeń na poszczególne strefy. Jeżeli kuchnia otwarta jest na salon, warto zdecydować się na dekoracyjny model, który połączy obie przestrzenie i będzie komponował się z meblami, stanowiąc istotny element aranżacji. Podobną funkcję pełnić mogą grzejniki drabinkowe, które wykorzystać można jako swoistą ściankę działową pomiędzy przestrzeniami, które chcemy oddzielić. Ciekawym pomysłem w większych kuchniach są grzejniki, które stanowią np. podstawę dla blatu. Połączenie funkcji ogrzewania z funkcją mebla to niezwykle kreatywne rozwiązanie, które pozwala wkomponować moduł grzewczy w element wystroju. Możemy w ten sposób stworzyć np. ciekawy bufet, dobierając odpowiedni i elegancki blat z marmuru albo drewna. W nowoczesnych kuchniach świetnie sprawdzi się również grzejnik w formie tablicy do pisania zawieszony na ścianie. Szklana i gładka powierzchnia będzie nie tylko szykownym dodatkiem, ale pełnić też będzie praktyczną funkcję domowego komunikatora.

Nowoczesne grzejniki z dodatkowymi funkcjami

Decydując się na konkretny model, powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim efektywność ogrzewania, możliwości przestrzenne danego pomieszczenia oraz dopasowanie do całości aranżacji. Nowoczesne grzejniki oprócz podstawowego zadania jakim jest zapewnienie ciepła w pomieszczeniu, mogą spełniać dodatkowe funkcje. Wśród dostępnych modeli znajdziemy np. takie, które mogą być wyposażone w lustro. Montowane na froncie urządzenia pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni. Oprócz tego znajdziemy również grzejniki z wieszakami lub ozdobnymi fototapetami. Te ostatnie to prawdziwe dzieła sztuki, które podobnie jak obrazy uzupełnią stylowe aranżacje. Co ważne, tego typu nadruki możemy dowolnie dobierać do stylu, jaki chcemy utrzymać w danym pomieszczeniu. Nowoczesny grzejnik może funkcjonować również jako dodatkowa i praktyczna półka. Takie modele są szczególnie dobre w kuchniach, gdzie przestrzeń jest bardzo cenna i każde funkcjonalne rozwiązanie jest na wagę złota.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nowoczesne technologie w budownictwie: Rewolucja zmieniająca branżę budowlaną
Nowoczesne technologie w budownictwie: Rewolucja zmieniająca branżę budowlaną
Nowoczesne technologie, takie jak drukowanie 3D, sztuczna inteligencja i robotyka budowlana, rewolucjonizują sposób projektowania i budowy. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym technologiom stosowanym w budownictwie, omówimy korzyści wynikające z ich zastosowania, takie jak skrócenie czasu budowy, poprawa precyzji i redukcja kosztów. 
Najczęściej wybierane materiały na dach – co powinieneś wiedzieć?
Najczęściej wybierane materiały na dach – co powinieneś wiedzieć?
Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Chroni nas przed opadami atmosferycznymi, wiatrem, słońcem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Wybór odpowiedniego materiału na dach ma zatem kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i trwałości całej konstrukcji.
Pellet jako alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania
Pellet jako alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania
Ogrzewanie oparte na pelletach: Ekologia, oszczędności i różnorodność systemów grzewczych. Oto analiza korzyści i opcji dla użytkowników.