Drewniane meble ogrodowe – impregnacja

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Strefy relaksu w ogrodzie, na balkonie czy tarasie nikt nie wyobraża sobie bez mebli ogrodowych. Te z drewna są trwałe i doskonale się prezentują, jednak potrzebują regularnej pielęgnacji i konserwacji, aby przetrwały lata. W jaki sposób skutecznie zaimpregnować drewniane meble ogrodowe?

Ochrona przede wszystkim

Impregnowanie drewna jest, niestety, działaniem niezbędnym, nawet jeśli nasze meble nie całkiem znajdują się na zewnątrz (np. są na zadaszonym tarasie). Bez podobnej ochrony drewno szybko niszczeje, chłonie wilgoć, zaczyna pękać. Czym bardziej narażone na bezlitosne warunki atmosferyczne meble, tym ochrona musi być większa.

Co wybrać?

Na rynku dostępna jest ogromna ilość rodzajów impregnatów. Możemy wybierać w zależności od oczekiwań i gatunku drewna. Ważne jest, aby nastawiać się na produkty przeznaczone dla drewnianych mebli ogrodowych, aby zapewnić im odpowiednią ochronę. Najpopularniejszymi środkami są: impregnat, olej, lakier lub emalia.

Impregnat

Wnika głęboko w strukturę drewna, nadaje się do ochrony miękkich gatunków, takich jak sosna lub świerk. Skuteczny impregnat to taki, który chroni meble ogrodowe przed warunkami atmosferycznymi, ale także przed działaniem grzybów, zmniejsza również chłonność struktury drewna. W zależności od dokonanego wyboru produkt może nadawać powierzchni lekki odcień.

impregnacja drewna
Photo from Freepik.com

Surowe drewno

Impregnacji dokonuje się na surowym drewnie, czyli takim, na które nie położono jeszcze żadnej powłoki lub na fragmentach z jakichś przyczyn odsłoniętych. Tę technikę można stosować również wtedy, gdy wcześniej usunięto całą poprzednią powłokę. Impregnacja jest bowiem fazą przygotowawczą do kolejnych kroków konserwacji, czyli nałożenia warstwy ochronnej zewnętrznej. Po nałożeniu impregnatu należy pokryć meble jeszcze dodatkową warstwą zabezpieczającą, np. farbą, lakierobejcą czy olejem.

Farba do mebli ogrodowych

To produkt pomagający uwidocznić oryginalną kolorystykę drewna. Dzięki specjalnej farbie podkreślimy naturalne rysy słojów, nakładając jeden z odcieni m.in. maliny, borówki, bieli lub czerni. Niektóre farby mogą być uniwersalne, tzn. użyjemy ich również do innych tworzyw, np. ceramiki czy kamienia.

Lakierobejca

Podobna do farby jest lakierobejca. Jest przeznaczona szczególnie do twardych gatunków drewna, np. dębu. Ona również idealnie pokryje i zakonserwuje drewno. W przeciwieństwie do farby w swojej gamie barw posiada bardziej naturalne kolory imitujące prawdziwe drewno. Przeważnie daje efekt półtransparentny, w zależności od wybranej firmy. Farbę lub lakierobejcę należy rozprowadzać dokładnie wzdłuż słojów.

Olej

Olejowania używa się zwykle przy trwałych gatunkach drewna. Jeżeli nasze meble zamierzamy olejować, szczególnie ważne jest, aby dobrze przeszlifować ich powierzchnię. Podobnie jak impregnat, aby olej był skuteczny, musi wniknąć w strukturę tworzywa. Ponadto należy go wetrzeć w drewno.

Jak wygląda impregnacja drewna?

Najpierw należy dobrze oczyścić drewno. Jak było to wspomniane wyżej, drewno powinno być w stanie surowym, tzn. oczyszczone z wszelkich poprzednich warstw. Najlepiej zrobić to papierem ściernym. W ten sposób usuwamy również wszystkie niedoskonałości, jakieś rysy, uszkodzenia i inne nierówności. Czasami bywa, że meble ogrodowe trzeba po prostu odkurzyć z wszelkich pyłów lub umyć, jeśli np. były przechowywane przez zimę w odosobnionym miejscu. Warto wspomnieć, że mebli ogrodowych nie maluje się w upalny lub deszczowy dzień, aby warunki atmosferyczne nie zniszczyły naszej pracy.

>> Przeczytaj także: Jak odnowić deskę tarasową po zimie?

Odpowiednie środki i impregnacja

Zmieniająca się temperatura powietrza, wilgotność, nasłonecznienie, a nawet mikroorganizmy – mocno nadwyrężają materiał, z jakiego wykonane są drewniane meble ogrodowe. Dlatego właśnie warto w porę zadbać o odpowiednie środki i rodzaj impregnacji. Dzięki temu nasze meble zachowają wieloletnią trwałość i piękno na lata.

Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik wyboru odpowiedniej bramy dla twojego garażu: cechy, bezpieczeństwo i estetyka
Poradnik wyboru odpowiedniej bramy dla twojego garażu: cechy, bezpieczeństwo i estetyka
Zdobądź wiedzę na temat wyboru doskonałej bramy garażowej. Zapoznaj się z kluczowymi cechami, kwestiami bezpieczeństwa i aspektami estetycznymi, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.
Jak dobrać okładziny do twojego domu – przewodnik po różnych stylach i materiałach
Jak dobrać okładziny do twojego domu – przewodnik po różnych stylach i materiałach
Odkryj niezbędne informacje na temat wybierania idealnych okładzin do twojego domu. Dowiedz się więcej o różnych stylach i materiałach dostępnych na rynku.
Jak zapewnić optymalną wentylację w nowoczesnym domu?
Jak zapewnić optymalną wentylację w nowoczesnym domu?
Odkryj niezawodne metody na efektywną wentylację w Twoim domu. Przeczytaj, jak technologia oraz innowacyjne rozwiazania pomagają utrzymać idealną jakość powietrza we wnętrzach.